ראשי » בלוג

Arthur Tress – צלם סוריאליסטי

אין תגובות

נכתב על ידי: אלעד יערי

Arthur Tress – יליד 1940, הוא צלם אמריקני אשר צילומיו מתאפיינים במוטיבים סוריאליסטים ומתקיימים במרחב הדק שבין מציאות לחלום. Tress משאיר המון מקום למזל בעבודותיו. חלק מהצילומים נוצרו מרעיונות שהיו לו בראש אך לרוב מקבל Tress את ההשראה שלו בשטח – מהמקום, מהמצולמים או מהאובייקטים אותם הוא מוצא ומרכיב. בנוסף, נהג Tress ללכת למוזיאונים, בעיקר למוזיאון ההיסטוריה של הטבע, שם קיבל המון השראה מהאומנות העממית הפרימיטיבית הכוללת פסלים וטקסים פולחניים.

Arthur Tress1
Tress מגדיר את עצמו כצלם סוריאליסטי אשר נוהג לקחת את הנושא (בין אם מדובר בדמות או בחפץ כלשהו) ולהוציא אותו מהקשרו. הניתוק הזה, אשר מאפיין כל כך את Tress, מייצר המון מתח וסקרנות בחוויה שלנו כצופים. המתח בצילומים מתקיים בין מגוון רחב של נושאים כמו בין חיים ומוות, מציאות ובדיה, טוב ורע ועוד…

Arthur Tress2
‎אחד הפרוייקטים הבולטים שלו שנקרא "אספן החלומות" (The Dream Collector), התמקד בחלומותיהם של 60 ילדים. Tress נהג ללכת אל מגרשי המשחקים, היכן שניתן היה למצוא ילדים דיי בקלות, ומקליט אותם בעזרת טייפ הקלטה. Tress שאל אותם לחלומותיהם ולאחר מכן היה מנסה לייצג זאת במדיום של הצילום. מבחינתו המטרה היתה לא רק להראות את החלומות אלא בעיקר לייצג את חווית החלימה אצל אנשים באופן כללי ושל ילדים באופן ספציפי. בעצם, הפרוייקט הוא לא רק אוסף של חלומות אלא אוסף היבטים ואלמנטים של חווית החלימה.

Arthur Tress3
‎מבעו הצילומי של Tress עשיר במאפיינים רבים ובשל כך צילומיו מעוררים תחושות רבות ושונות אצל כל צופה וצופה. אחת התחושות שרבים מצילומיו מייצרים היא תחושת ההלם, התדהמה או בשפת הרחוב – תחושת ה"וואו". לעיתים בהיבט של היופי ובפעמים אחרות בהיבט הטרגי. בכל מקרה הצילומים הם פשוט עוצרי נשימה.

Arthur Tress4
‎באיזשהו מקום, ניתן לומר שהעשייה הצילומית של Tress מתהלכת על חבל דק שבין דוקומנט ליצירה סוריאליסטית. מן הסתם, מעצם השימוש במדיום הצילומי, חלק מהאלמנטים המופיעים בצילום הם מן המציאות ממש במובן השייכות הסביבתית ולעיתים אפילו באופן שבו הם מתוארים. מצד שני, לרוב, המכלול השלם של האלמנטים יחד – מייצר ניתוק מהמציאות ומאפשר לנו כצופים לנדוד למקום אחר, בדרך כלל אפל יותר.

Arthur Tress5
Arthur Tress הוא אחד האמנים הנפלאים שניחנו ביכולת שלהם לספר סיפור דרך המדיום של הצילום. באופן כללי ומכליל ניתן לומר שצילומיו מתארים "מציאות" אפלה וקודרת ומתעסקים המון באלימות, מוות, בדידות ופחד. צילומיו מסקרנים ומרתקים הן מבחינה אסתטית והן מבחינה רעיונית.
‎אנו ממליצים לכם לצפות בשני חלקי הסרט הדוקומנטרי שנעשה עליו ובאתר הבית שלו (באמצעות הלינקים המצורפים) על מנת לראות יותר מהצילומים המרתקים שלו.

Arthur Tress6

Arthur Tress7

Arthur Tress8

Arthur Tress9

קישורים:

diggdelicious-buttonstumbleuponTechnoratiFacebookNewsvineRedditYahoo

השאר את תגובתך!

השאר תגובתך למטה, או קשר אל הכתבה מהאתר שלך. באפשרותך גם לעקוב אחרי התגובות באמצעות RSS.

התנהג יפה. שמור על שפה נאותה. הגב בצורה ענינית. בלי ספאם.

באפשרותך להשתמש בתגים הבאים:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>