ראשי » כתבות צילום

Richard Misrach – צלם נוף בעל אמירה

אין תגובות

נכתב על ידי: אלעד יערי

Richrad Misrach הוא צלם נוף, אך לא כזה אשר מצלם את הנוף כדי להראות את יופיו. Misrach הוא אחד מקבוצה של צלמי נוף אשר מייצרים דימויים מפתים (כמו Ansel Adams) אך בעצם טומנים בחובם אמירות נוקבות בכל הקשור לסביבה ולנוף.

Misrach נולד בשנת 1949 ב-Los Angeles שבארה"ב ונחשב לאחד מהצלמים המצליחים והמשפיעים ביותר מבני דורו. הקריירה הצילומית שלו התחילה בסוף שנות ה-60 כאשר הוא צילם כל מיני מפגיני מחאה כנגד המלחמה. לאחר מכן, בתחילת שנות ה-70 הוא החל להתנסות בצילום לילה במדבר מה שהפך להיות סדרת צילומים שנקראת Desert Cantos. סידרת צילומים זו מהווה את תחילת העשייה הצילומית כולה אשר מתעסקת בנוף כמקום או מרחב ואת מורכבותו בהקשר של יחס האדם אליו. פרוייקט זה נמשך 35 שנה אשר במהלכם עוקב Misrach אחרי המדבר.

“Whatever else a photograph may be about, it is always about time.”
Richard Misrach

באופן כללי, העשייה הצילומית של Misrach מתאפיינת במימד של זמן. רוב גופי העבודות שלו נעשו על פני פרקי זמן ארוכים מאד וחלקם ממשיכים עד עצם היום הזה. כמו למשל פרויקט שנקרא Cancer Valley אשר מתעד את איזורי התעשייה לאורך נהר ה-Mississippi, או גוף עבודות נוסף שנקרא Golden Gate שבו חוקר Misrach את מזג האויר והזמן.

בפרויקט נוסף הוא מתעד את מדבריות Nevada ואת מתקני הגרעין הנטושים שלהם הידוע בשם Violent Legacies ולאחרונה גם פרויקט שנקרא On the Beach אשר בו מצלם Misrach את חופי הרחצה מנקודת מבט אווירית וגם שם הוא בודק את היחס שבין אדם לאדם ובין האדם לסביבה ולנוף.

צילומיו של Misrach מתאפיינים בפלטת צבעים וגוונים מרשימה למדי. גם כאשר מדובר במעט צבעים לכאורה. יחד עם זאת, פלטת הצבעים המרשימה, הקומפוזיציות המהממות ובכלל המבע הצילומי הנקי הם רק היבטים חיצוניים שנועדו לגרות ולמשוך את הצופה פנימה רק כדי לגלות שהמהות היא הרבה יותר עמוקה, מורכבת ולעיתים אניגמתית בכל הקשור ליחסי אדם טבע ונוף.

מעבר לכך, צילומיו היו מבין אלו אשר עוררו לתחיה את צילום הצבע ובעיקר את הצגת התמונה בפורמטים גדולים, דבר שלא היה שכיח בזמנו ומהווה כמעט נוהג קבוע היום. צילומיו של Misrach נמצאים באוספים של למעלה מ-50 מוסדות, ביניהם גם ה-MoMA, מוזיאון לאמנות אמריקנית ע"ש Whitney, National Gallery of Art, Metropolitan Museum of Art ועוד. במהלך הקריירה שלו פרסם Misrach כמה וכמה ספרים אשר סוקרים יותר משלושה עשורים של עשייה צילומית.

ללא ספק, אחד מצלמי הנוף המרשימים, המורכבים והמעניינים ביותר אשר במשך למעלה משלושה עשורים, בנחישות שאין לה סוף, מייצר עבודות צילומיות מרתקות.

קישורים:

diggdelicious-buttonstumbleuponTechnoratiFacebookNewsvineRedditYahoo

השאר את תגובתך!

השאר תגובתך למטה, או קשר אל הכתבה מהאתר שלך. באפשרותך גם לעקוב אחרי התגובות באמצעות RSS.

התנהג יפה. שמור על שפה נאותה. הגב בצורה ענינית. בלי ספאם.

באפשרותך להשתמש בתגים הבאים:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>