ראשי » כתבות צילום

Martin Munkacsi

אין תגובות

נכתב על ידי: אלעד יערי

רבים מספרים על Henri Cartier-Bresson שהוא אולי הצלם שהשפיע הכי הרבה על עולם הצילום העיתונאי-דוקומנטרי. ובכן, Martin Munkácsi הוא הצלם שהשפיע הכי הרבה על Henri Cartier Bresson.

In 1932 I saw a photograph by Martin Munkácsi of three black children running into the sea, and I must say that it is that very photograph which was for me the spark that set fire to the fireworks… and made me suddenly realize that photography could reach eternity through the moment. It is only that one photograph which influenced me. There is in that image such intensity, spontaneity, such a joy of life, such a prodigy, that I am still dazzled by it even today.
Henri Cartier-Bresson

Martin Munkácsi היה עיתונאי וצלם בהונגריה בשלהי המאה הקודמת. הוא התמחה בספורט אך צילם כמעט כל דבר. באותם זמנים, אפשר היה לצלם ספורט רק בשעות היום כאשר תנאי התאורה היו מספיק חזקים. Martin Munkácsi היה הראשון שהצליח לייצר צילום ספורט רהוט ומדויק ובעל קומפוזיציה טובה. מה שאומר שהיו לו את הכישרון האומנותי ואת היכולת הטכנית.

בשנת 1928, עבר לברלין שם החל לצלם עבור Berliner Illustrirte Zeitung וגם עבור מגזין האופנה Die Dame. באותה תקופה, צילם Martin Munkácsi את אנשי ברלין. עניים כעשירים בכל מיני סיטואציות ופעיליות. ה-Berliner גם שלח אותו מידי פעם לצלם במדינות אחרות כגון מצריים, טורקיה, ליבריה ועוד. במרץ 1933 הוא צילם את הנשיא Paul von Hindenburg מעביר את השלטון ל-Adolf Hitler. באחת מהמשימות של ה-Berliner, באופן אירוני, הוא צילם את המעגל הקרוב להיטלר. אירוני מכיוון שהוא היה גם יהודי וגם זר.

בשנת 1934 הלאימו הנאצים את ה-Berliner ו-Martin Munkácsi נאלץ לעזוב לניו יורק שם הוא החל לעבוד עבור Harper's Bazaar – מגזין אופנה מכובד ביותר. גם בתחום האופנה הוא היה חלוץ. הוא הרבה לצאת מחוץ לתחומי הסטודיו. הוא צילם בחוף הים, בחוות חקלאיות, שדות ואפילו שדות תעופה. הוא גם היה מהראשונים שפירסמו תמונות עירום במגזין פופולרי. בין הדיוקנאות שהוא צילם ניתן למצוא מפורסמים כמו Katharine Hepburn, Louis Armstrong וגם את Fred Astaire.

בשנת 1963 הוא הלך לעולמו כאשר הוא מותיר אחריו מורשת אדירה. לצערנו, Munkácsi לא קיבל את הערכה וההכרה ממוזיאונים ומרכזי אומנות ברחבי ארה"ב וכך נוצר מצב בו אחד מארכיוני הצילום הנדירים והחשובים של המאה, התפזר ברחבי העולם וככל הנראה חלק גדול ממנו אבד ונעלם.

Martin Munkácsi הוא אחד הצלמים החשובים בכל הזמנים. אחד שהשפיע רבות על הצילום המודרני והיווה מקור השראה לכמה מגדולי הצלמים.

He brought a taste for happiness and honesty and a love of women to what was, before him, a joyless, lying art. He was the first. He did it first, and today the world of what is called fashion is peopled with Munkácsi's babies, his heirs.
Richard Avedon

diggdelicious-buttonstumbleuponTechnoratiFacebookNewsvineRedditYahoo

השאר את תגובתך!

השאר תגובתך למטה, או קשר אל הכתבה מהאתר שלך. באפשרותך גם לעקוב אחרי התגובות באמצעות RSS.

התנהג יפה. שמור על שפה נאותה. הגב בצורה ענינית. בלי ספאם.

באפשרותך להשתמש בתגים הבאים:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>