ראשי » כתבות צילום

Peter Bialobrzeski

אין תגובות

נכתב על ידי: אלעד יערי

פיטר ביאלוברזסקי הוא צלם גרמני מודרני החי ועובד בגרמניה. נולד בעיר וולפסבורג (Wolfsburg) בשנת 1961. בתחילת דרכו למד פיטר מדעי המדינה וסוציולוגיה ורק לאחר מכן למד לתואר ראשון בצילום בגרמניה ולתואר שני בלונדון. בשנת 2002 קיבל את התואר פרופסור לצילום. פיטר התפרסם רבות בזכות גוף עבודות שעשה הנקרא NeonTigers העוסק בנוף האורבני של הערים הגדולות בדרום מזרח אסיה.

את השראתו הגדולה לפורייקט לקח פיטר מיצירת המופת הקולנועית – Blade Runner. הצילומים בפרויקט זה מצליחים להעביר את הקונפליקט שקיים במציאות החברתית המודרנית  באופן ויזואלי. מצד אחד צילומיו מתארים נוף אורבני עמוס לעייפה (פיטר מצלם במצלמת פורמט גדול 4×5 אינץ') ומצד שני הזמן שבו בחר פיטר לצלם את התמונות (מעט לאחר השקיעה כאשר אורות העיר מתחילם להשתלב עם הנוגה של סוף היום) בשילוב החשיפה המתאימה (בדרך כלל חשיפות שבין 1/15 ל-4 דקות) – משיגים צבעוניות פסטלית מתקתקה המייצרת הרגשה נוחה לצפייה. פיטר מתעקש להדגיש כי הוא לא מבצע מניפולציה בעזרת מחשב ואלו הצבעים האמיתיים של אותו רגע.

בגוף עבודות אחר מתאר ביאלוברזסקי סוג שונה לגמרי של נופים. סדרת תמונות אלו נקראת Heimat אשר פירושה לאנגלית אינו חד משמעי. הכוונה הכללית של המילה היא בחוויה שסביב המושג "מולדת" עם כל המטענים והזכרונות שהוא מגיע איתו.

בתחילה צילומיו מזכירים במעט צילומים של צלמי הדור החדש הגרמניים כדוגמת אנדראס גורסקי (Andreas Gursky), תומס רוף (Thomas Ruff) וחבריהם מבית הילה וברנד בכר (Bernd and Hilla Becher) – אך ביאלוברזסקי פועל ממקום הפוך לגמרי. בעוד שצילומי יוצאי הבכרים מתאפיינים בסממני דוקומנט, אובייקטיבי (מבחינת המבע הצילומי) חסר רגשות – צילומיו של ביאלוברזסקי מתארים סצנות רגילות בנוף הגרמני (מקומות בהם הגרמנים נוטים לנפוש) אשר לפעמים מאכלס בתוכו דמויות רבות ולפעמים פחות אך בכל זאת מצליח לייצר תחושה של נוף המלא בזכרונות ורגשות.

במובן זה, מזכיר ביאלוברזסקי יותר את הצייר הגרמני קספר דיויד פרידריך (Caspar David Friedrich).

קישורים:
Peter Bialobrzeski

diggdelicious-buttonstumbleuponTechnoratiFacebookNewsvineRedditYahoo

השאר את תגובתך!

השאר תגובתך למטה, או קשר אל הכתבה מהאתר שלך. באפשרותך גם לעקוב אחרי התגובות באמצעות RSS.

התנהג יפה. שמור על שפה נאותה. הגב בצורה ענינית. בלי ספאם.

באפשרותך להשתמש בתגים הבאים:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>